Busy w Zakopanem: zmiany za… pięć lat

przez | 4 lutego 2011

Dopiero za pięć lat doczekamy się zmian w kursowaniu busów. Na razie pasażerowie muszą liczyć na osobistą kulturę busiarza. A z tym jest różnie.

– Cieszy fakt, że w sezonie busy jeżdżą często i punktualnie – zaznaczył podczas ostatniej sesji rady miasta Zakopanego, jej radny Wojciech Tatar. – Jednak gdy turyści wyjadą, znika też wiele busów. Nawet te kursowe nie jeżdżą. Bywa, że kierowca informuje, że dalej nie pojedzie i każe wysiąść pasażerom.

Ostatnio, jak mówi radny Tatar, doszło nawet do tego, że busiarz zabrał wracające ze szkoły dzieci, skasował pieniądze za bilety i miał je dowieźć na Cyrhlę, ale nie dowiózł.

– Oddał im część pieniędzy i kazał iść dalej pieszo, choć był już wieczór – twierdzi radny.

Wiceburmistrz Zakopanego, Wojciech Solik, tego typu zachowanie nazywa jednoznacznie – chamstwo. I dodaje, że wreszcie jest szansa, by gmina z nim skutecznie walczyła. – Weszła na początku stycznia tego roku dawno przez nas wyczekiwana ustawa o publicznym transporcie zbiorowym, która daje gminom o wiele większe możliwości. Bowiem obecnie gmina niewiele może, jeśli chodzi o prywatnych przewoźników – informuje Solik.

Ale choć ustawa weszła już w życie, jeszcze co najmniej cztery lata miną, zanim jej przepisy zostaną wprowadzone w życie. – Do 1 stycznia 2016 roku Polska musi dostosować swoje przepisy, jeśli chodzi o publiczny transport zbiorowy do unijnego rozporządzenia – tłumaczy Robert Chowaniec z wydziału drogownictwa. Do tego czasu urząd marszałkowski (ma czas do 2013 r.), potem starostwo i gmina muszą opracować sieć publicznego transportu.

– Burmistrz jako organizator będzie musiał wskazać, które linie są publiczne, dla mieszkańców, a które komercyjne – mówi Chowaniec. – Dla tych pierwszych będzie mógł ogłosić przetarg, ustalić warunki kursowania, może też dopłacać do ulg oferowanych przez przewoźnika. Będzie mógł też powołać przedsiębiorstwo komunalne.

Gazeta Krakowska