Kraków – 1 milion złotych na poprawienie torowiska na ulicy Wielickiej

przez | 26 lipca 2011

Na początku sierpnia planowany jest remont fragmentu torowiska na ulicy Wielickiej i Limanowskiego; chodzi o odcinek, na którym najczęściej dochodziło do wybrzuszania się szyn.

Już w maju prowadzono remont torowiska na ul. Limanowskiego, właśnie po to, by zaradzić takim problemom, ale pomogło to tylko w niewielkim stopniu, nadto poprawiano tylko tor w jednym kierunku. Później zastosowano tam specjalną żywicę, która miała lepiej trzymać szynę w płycie monolitycznej; została ona już użyta na kilku fragmentach torowiska.

W tym roku doszło już do 15 przypadków wybrzuszenia się szyn tramwajowych, przy czym aż siedem razy na ulicy Limanowskiego (ponadto 4 razy na ulicy Basztowej i raz na ul. Dunajewskiego) – w tym jednego dnia na torowisku w stronę Bieżanowa, a następnie na sąsiednim – w stronę centrum miasta. Znacznie gorzej było 14 lipca, gdy w Krakowie odnotowano aż sześć takich awarii, także na ulicy Limanowskiego.

Jacek Bartlewicz, rzecznik Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, powiedział nam, że na początku sierpnia (5 – 6) 2011 roku rozpocznie się remont torowiska na ulicy Wielickiej i Limanowskiego – od rejonu cmentarza Podgórskiego aż do przystanku Na Zjeździe: – Na najbardziej zniszczonych fragmentach zostaną m.in. wymienione płyty monolityczne oraz szyny – w obu kierunkach, będą odpowiednie dylatacje itp. Koszt remontu wyniesie około 1 miliona złotych, a prace podejmie firma ZUE S.A., która obecnie m.in. buduje torowisko na osiedlu Ruczaj.

Prace potrwają dwa tygodnie. W tym czasie tramwaje będą jeździły tylko od ulicy Dworcowej – w stronę Kurdwanowa oraz Bieżanowa. Między placem Bohaterów Getta a ulicą Dworcową ma wtedy kursować zastępcza komunikacja autobusowa.

Wcześniej szacowano, że na pełny remont całego torowiska w tym rejonie potrzeba około 5 milionów złotych, ale w tym roku nie ma na to pieniędzy. – Liczymy na to, że planowane teraz prace poprawią sytuację, do czasu remontu, który przewidziany jest na wiosnę 2012 roku – dodaje przedstawiciel ZIKiT.

W ubiegłym roku doszło do 17 takich awarii, w tym jednego dnia aż do trzech – głównie na ulicy Limanowskiego oraz Wielickiej; za każdym razem wiąże się to nie tylko z przerwami w kursowaniu tramwajów w konkretnym rejonie (od kilkudziesięciu minut do nawet 1,5 godziny), ale do dezorganizacji komunikacji miejskiej w dużej części miasta.

Dziennik Polski
autor: Janusz Święs