Kraków – Bilet u motorniczego tylko za odliczona kwotę

przez | 29 grudnia 2010

Pasażerowie komunikacji miejskiej zgłosili się do redakcji Gazety Krakowskiej z kolejnymi problemami dotyczącymi zakupu biletów. Żalą się, że prowadzący tramwaje i autobusy żądają wyliczonych co do grosza kwot za bilet i nie chcą wydawać reszty.

– Gdy zaproponowałam, że kupię w takim wypadku bilet drożej i nie chcę pięciu groszy reszty,
motorniczy poinformował mnie, że to niezgodne z prawem, i musiałam jechać na gapę – skarży się Natalia Głowacz. W ostatnich tygodniach usłyszeliśmy kilkadziesiąt podobnych skarg. Jak twierdzą pasażerowie, spotyka ich coraz więcej utrudnień. – U motorniczych i kierowców nie można kupić na przykład biletów czasowych – skarżą się ludzie. – W wielu pojazdach są automaty do sprzedaży biletów, ale często one także nie wydają reszty – dodają.

Zdaniem pasażerów, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne nie dość że utrudnia im życie, to jeszcze traci na tym grube pieniądze. – Jeżeli pasażer nie ma wyliczonej kwoty, to nie płaci za przejazd. To strata dla przewoźnika – wyjaśnia Danuta Komórka. MPK tłumaczy, że nowe rozporządzenia dotyczące sprzedaży biletów w pojazdach nie są zależne od Przedsiębiorstwa. – To, jakie bilety i za jaką kwotę kupują pasażerowie, reguluje uchwała radnych miasta – tłumaczy Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy MPK. – Prowadzący żądają za sprzedaż odliczonych kwot, bo mają wieźć bezpiecznie i punktualnie pasażerów, a nie szukać na przykład 5 gr reszty – dodaje rzecznik. Podkreśla, że tramwaje to środek transportu, a nie kiosk czy sklepik.

Sprawą sprzedaży biletów w pojazdach obiecują się zająć radni miasta. – Faktycznie tramwaj nie jest kioskiem, ale ludzie powinni mieć możliwość łatwego zakupu biletów – przyznaje radny Mirosław Gilarski (PiS). – Pomyślimy już w styczniu o rozwiązaniu tego problemu i ułatwieniu życia pasażerom – dodaje.

Gazeta Krakowska
autorzy: M. Stuch, A. Maciejowski