Kraków: cztery przystanki „Cracovia” wprowadzają w błąd

przez | 8 grudnia 2011

Mieszkańcy Zwierzyńca chcą, by zostały zmienione nazwy przystanków w okolicy byłego hotelu Cracovia. Dlaczego? Bo aż cztery z nich nazywają się właśnie „Cracovia”, co wprowadza w błąd turystów i osoby nieznające tej części miasta. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu na razie nie przychylił się do próśb krakowian, ale niewykluczone, że to zrobi.

Autobusy linii 134 zaliczają na swojej trasie trzy przystanki o nazwie „Cracovia”. – Trudno się dziwić, że ludzie się mylą i wysiadają nie tam, gdzie chcą – mówi Artur Grzybczyk, mieszkaniec. Zdarza się też, że pasażerowie spoza Krakowa jadący do zoo wsiadają do 134 pod kinem Kijów, by po minucie zakończyć podróż na ul. Kałuży. – Po prostu mylą przystanki z powodu ich jednakowej nazwy. Mieliśmy mnóstwo próśb i uwag, by coś z tym zrobić – przyznaje Szczęsny Filipiak, przewodniczący Rady Dzielnicy VII Zwierzyniec.

Radni Zwierzyńca chcą, by nazwę „Cracovia” utrzymać tylko dla przystanków przy Alejach Trzech Wieszczów. Natomiast pętlę autobusów 109, 134, 502 i 409 proponują nazwać „Cracovia Kałuży” lub „Kałuży”, a przystanek przy al. Focha – „Cracovia Stadion”. – ZIKiT dotąd upierał się, że wszystkie te przystanki stanowią jeden kompleks i nic nie da się zmienić – zaznacza Filipiak.

Po naszej interwencji Jacek Bartlewicz, rzecznik ZIKiT, przyznał jednak, że korekta jest możliwa. – Sprawdzimy, jakie zmiany wprowadzić, by przystanki nie myliły się pasażerom – obiecał. – Ich nazwa powinna być jednak krótka. I na pewno zmian nie wprowadzimy od razu – podkreślił Bartlewicz.

Gazeta Krakowska
autor: Małgorzata Stuch