Kraków – Dwunastka wraca. Będzie nowa trasa?

przez | 30 listopada 2010

Z początkiem grudnia zawieszony dotąd tramwaj linii 12 miał wrócić na swoją trasę i jeździć z Bronowic Małych do Dworca Towarowego.

Urzędnicy z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu obiecali jednak, że od stycznia 2011 r. tramwaj pojedzie wydłużoną trasą do Krowodrzy Górki, a jego napełnienie będzie obserwowane, bo od tego będzie zależeć częstotliwość kursów w przyszłości. Dowiedzieliśmy się, że ZIKiT faktycznie chce przywrócić kursy „dwunastki” jednak zdecydował o zmianie trasy tramwaju.

Ma ona od 1 grudnia jeździć z Cichego Kącika przez ul. Podwale, Basztową i do Dworca Towarowego. Radni dzielnic, do których ZIKiT wysłał zapytanie w sprawie nowej trasy tramwaju, są zbulwersowani. – Rozumiałabym, gdyby tramwaj przez grudzień jeździł tylko do Dworca Towarowego. Po co jednak komu kursy do Cichego Kącika – dziwi się Teodozja Maliszewska, przewodnicząca Rady Dzielnicy IV Prądnik Biały.

Podkreślają, że będzie to linia dla nikogo, wożąca powietrze. Tym sposobem ZIKiT udowodni, ze jest nierentowna i niedługo całkowicie ją zlikwiduje – dodaje radna. Jacek Bartlewicz, rzecznik ZIKiT potwierdził informacje o zmianie trasy tramwaju. Pospiesznie jednak wyjaśnił, że sprawa nie jest do końca przesądzona. – Planowaliśmy puścić tramwaj do Cichego Kącika. Ale czekamy, co powiedzą w tej sprawie radni dzielnic. Niewykluczone, że trasa będzie jednak inna – podkreśla.

Gazeta Krakowska
autor: Małgorzata Stuch