Kraków – Na Azory dłużej i z przesiadkami

przez | 13 grudnia 2010

Remont ronda Ofiar Katynia komplikuje życie mieszkańcom Azorów. Ponieważ autobusy stoją w korkach, a kursy notorycznie wypadają z rozkładów, urzędnicy zadecydowali o kolejnej zmianie tras. Od dziś autobus linii 173 wróci na swoją starą trasę, ale będzie kończył bieg w Bronowicach, a nie, jak było to do tej pory, na Azorach.

Z takiego obrotu sprawy nie jest zadowolona Anna Libera-Porębska. Podkreśla, że do Bronowic jeździ mnóstwo autobusów i tramwajów. Tymczasem mieszkańcy Azorów stracą jedno z ważniejszych połączeń. – To duże osiedle – zauważa kobieta. – Mnóstwo młodzieży dojeżdżało autobusem 173 na uczelnie czy do liceów. Teraz będą musieli się przesiadać. Dla mnie może to nie byłby problem. Ale mam trzyletnie dziecko. Z nim i z wózkiem to nie jest takie proste.

Teoretycznie mieszkańcy mogą z autobusu 130 przesiąść się na linię 194. – W praktyce to niewykonalne, bo autobus jest strasznie zapchany – mówi pani Anna. Jak dowiedzieliśmy się w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu, zmiana jest podyktowana problemami z realizacją rozkładów jazdy. – Przez korki na remontowanym rondzie autobusy wypadają z kursów – tłumaczy inspektor ZIKiT. – Skróciliśmy linię 172 do Azorów i 173 do Bronowic. Między tym odcinkiem będzie kursować autobus 772. Nowy rozkład zapewni bezproblemową przesiadkę. Jeśli będzie potrzeba, wprowadzimy korekty.

Takie tłumaczenia nie uspokajają jednak mieszkańców. Nowa linia będzie jechać przez remontowane rondo Ofiar Katynia. – A wiadomo, jaka tam jest droga – mówi Libera-Porębska. – Utkniemy w korkach. Aby pokonać pięć kilometrów do pracy, będę musiała wychodzić z domu godzinę wcześniej. Urzędnicy traktują nas bezdusznie – dodaje. Jak zapewnia pracownik ZIKiT, zmiana jest tymczasowa. Po zakończeniu remontu ronda autobusy wrócą na swoje dawne trasy.

Gazeta Krakowska
autor: Katarzyna Janiszewska