Kraków – Niebezpieczny przystanek. Ludzie protestują

przez | 17 stycznia 2011

Przystanek autobusowy dla linii aglomeracyjnej 209, kursującej z Salwatora do Morawicy jakiś czas temu został przeniesiony. Wcześniej pasażerowie wsiadali do autobusów przed skrzyżowaniem ulicy Olszanickiej z drogą prowadzącą do Kryspinowa. Teraz przystanek znajduje się za skrzyżowaniem.

Ludzie chcą jednak, aby przystanek wrócił na stare miejsce. – Ulica Olszanicka jest bowiem niebezpieczna dla pasażerów. Brakuje chodników, nie ma przejścia dla pieszych przy przystanku – wylicza Andrzej Gruszka, pasażer. – A przeniesienie przystanku za skrzyżowanie spowodowało, że ludzie mają jeszcze gorzej. Dodatkowo muszą je pokonywać, narażając się na wpadnięcie pod koła samochodów – zaznacza.

Inni pasażerowie dodają, że w tym właśnie miejscu już wiele razy dochodziło do wypadków i kolizji. – Przystanek absolutnie musi zostać przeniesiony w bezpieczniejsze miejsce – dodają. Część osób dojeżdżających autobusem 209 ma zamiar wystosować w tej sprawie oficjalne pismo do organizatora przewozów czyli Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Urzędnicy z ZIKiT o problemach pasażerów linii 209 dowiedzieli się od nas. Nie kryją zaskoczenia, że zwykłe przeniesienie przystanku wywołało takie zamieszanie. – Miejsce zatrzymywania autobusu zostało na pewno zmienione z konkretnych powodów – uważa Michał Pyclik z ZIKiT. – W przypadku linii aglomeracyjnych decyduje o tym nie tylko organizator transportu, ale także gmina, w tym przypadku gmina Liszki – mówi.

Pyclik dodaje jednak, że ZIKiT sprawdzi, co było powodem przeniesienia przystanku. Jeżeli okaże się, że lepsza dla pasażerów będzie stara lokalizacja, to zostanie ona przywrócona. – Potrzebna będzie jednak wizja lokalna i rozmowy z przedstawicielami gminy – dodaje Pyclik.

Gazeta Krakowska
autor: Małgorzata Stuch