Kraków – Pojedź tramwajem z 1912 roku

przez | 16 marca 2011

19 marca tego roku mija 110 lat odkąd w Krakowie uruchomiono tramwaj elektryczny. Z tej właśnie okazji w sobotę, 19 marca Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne uruchomi specjalną linię tramwajową nr 110. Linia będzie kursować z Bronowic Małych do Muzeum Inżynierii Miejskiej przy ul. Wawrzyńca.

Dokładnie 110 lat temu, w sobotę 16 marca 1901 roku w Krakowie uruchomiono tramwaj elektryczny. Punktualnie o godzinie 9 rano prezydent miasta Józef Friedlein zaprosił na otwarcie linii całą Radę Miasta oraz wielu gości, którzy po próbnej jeździe mieli obejrzeć urządzenia elektryczne znajdujące się w obiektach na ul. św. Wawrzyńca.

110 lat później , w najbliższą sobotę będzie można przejechać się zabytkowymi tramwajami. Linia 110 będzie kursować z Bronowic Małych do Muzeum Inżynierii Miejskiej przy ul. Wawrzyńca i będzie obsługiwana przez jedne z najstarszych wagonów w Polsce: Gracówkę z 1912 roku i Linke Hoffman z 1925 roku.

Tramwaje będą odjeżdżać co godzinę od godz. 11 do 15 z Muzeum Inżynierii Miejskiej i od godziny 12 do 16 z Bronowic Małych. Wszystkich chętnych zapraszamy do przejazdu tymi wagonami. Będzie to na pewno wyśmienita okazja, żeby samemu przekonać się, jak krakowianie podróżowali 100 lat temu.

A ci, którym nie wystarczy tylko jazda zabytkowym tramwajem, będą mogli także zwiedzić wystawę w Muzeum Inżynierii Miejskiej, otwartą z okazji 110 roczny uruchomienia tramwaju elektrycznego.

Gazeta Krakowska
autor: Małgorzata Stuch