Kraków – Przy pl. Bohaterów Getta piesi wchodzą pod auta

przez | 21 grudnia 2010

Pasażerowie, którzy wysiadają na przystankach przy pl. Bohaterów Getta rzadko korzystają z wyremontowanego i odnowionego przejścia podziemnego. Większość, by dostać się na drugą stronę ulicy lub pl. Bohaterów Getta, przechodzi nielegalnie przez jezdnię.

Kierowcy, którym piesi wpadają pod koła samochodów, stanowczo twierdzą, że trzeba zabezpieczyć przystanek tramwajowy tak, by pasażerowie nie mogli wybiegać z niego na jezdnię. – Najlepiej byłoby ogrodzić barierkami cały przystanek od strony ulicy. Jakieś barierki co prawda tam już są, ale jest ich za mało i są za niskie – mówi Łukasz Chwalba, kierowca.

Zdaniem kierujących, o tragedię w tym miejscu jest wyjątkowo łatwo. – Już nieraz musiałem tu w ostatnim momencie hamować, bo ktoś wyszedł mi prosto pod koła – przyznaje Krzysztof Dajda. – Wszyscy robią to z lenistwa i braku wyobraźni, bo nikomu nie chce się schodzić i wychodzić schodami do tunelu, skoro łatwiej przejść przez ulicę – dodaje Dajda.

Sami piesi przyznają, że miejsce aż samo prosi się o to, aby łamać przepisy. – Gdy ludzie wysiadają z tramwaju, nie mają przed sobą żadnych barierek. Dlatego wszyscy wychodzą wprost na ulicę i przechodzą na drugą stronę – twierdzi Bożena Garguła. – Nikt nawet nie myśli o tym, aby się cofnąć do przejścia podziemnego, skoro można zrobić dwa kroki między samochodami i być po drugiej stronie – dodaje kobieta.

Sprawdziliśmy. Wczoraj w ciągu 30 minut ponad 80 osób przeszło tędy niezgodnie z przepisami. Urzędnicy z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu przyznają, że problem faktycznie istnieje. – Sprawdzimy na miejscu, czy da się zamontować jeszcze więcej barierek, które uniemożliwiłyby nielegalne przejście – mówi Piotr Hamarnik. – Wiemy jednak, że i barierki piesi dadzą radę pokonać. Na pewno poprosimy policję drogową, by zwróciła uwagę na to miejsce i ukarała łamiących prawo – zaznacza.

Gazeta Krakowska
autorzy: M. Stuch, A. Maciejowski