Kraków – Rewolucja w komunikacji: tak, ale z głową

przez | 14 stycznia 2011

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu przygotowuje się do remarszrutyzacji komunikacji miejskiej, czyli zaprojektowania nowej, bardziej efektywnej i wygodnej dla pasażerów, sieci połączeń tramwajowych i autobusowych.

Aby taką operację można było uznać za udaną miasto musi mieć jak najwięcej informacji dotyczących przyzwyczajeń komunikacyjnych krakowian. Dlatego niebawem rozpocznie się kampania informacyjna, której celem będzie przekonanie mieszkańców do wypełnienia specjalnej ankiety, w której wszyscy będą mogli ocenić komunikację miejską teraz i wypowiedzieć się jak chcą ją widzieć w przyszłości.

ZIKiT chciałby zasięgnąć opinii jak największej liczby środowisk, czyli oprócz mieszkańców również radnych, miłośników komunikacji miejskiej i ludzi działających w stowarzyszeniach obywatelskich. Dlatego do rozpropagowania ankiety zachęcać będzie lokalne media.

Wyniki ankiet i wnioski z konsultacji społecznych pozwolą ZIKiT zorientować się w potrzebach komunikacyjnych krakowian i opracować założenia wyjściowe do przygotowywanego przetargu na opracowanie remarszrutyzacji sieci komunikacji zbiorowej.

Zebrane w ten sposób dane pozwolą naukowcom opracować nowy model potrzeb komunikacyjnych mieszkańców Krakowa. Uzyskane wyniki zostaną przesłane do szeroko zakrojonych konsultacji społecznych, które nadadzą reformie ostateczny kształt. Wtedy też przewiduje się w ramach konsultacji stworzenie okrągłego stołu na temat komunikacji zbiorowej oraz konsultacji bezpośrednich z mieszkańcami, które umożliwią naniesienie uwag na opracowany model.

Źródło:
Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie