Kraków – Tramwaj linii 11 jeździ jak chce

przez | 20 grudnia 2010

W listopadzie tramwaj nr 11 zmienił swoją trasę i zamiast do cmentarza Rakowickiego zaczął kursować do Małego Płaszowa. Nie dość, że zlikwidowane zostało dogodne połączenie z nekropolią, na nowej trasie „jedenastka” często się spóźnia.

– W ubiegły piątek na przystanku przy ul. Kalwaryjskiej, pod „Koroną” czekałam na tramwaj nr 11 prawie pół godziny – opowiada Maria Nowakowska, jedna z pasażerek. Zgodnie z rozkładem jazdy „jedenastka” miała się pojawić pod „Koroną” o godz. 12.22 i nie przyjechała. – Postanowiłam poczekać 20 minut na kolejną, ale tramwaj, zamiast o godz. 12.42 przyjechał dopiero o 12.50 – opowiada oburzona kobieta.
– I nie była to wyjątkowa sytuacja. „Jedenastka” ciągle się spóźnia, rozkład jazdy jest kompletną fikcją. A ludzie marzną na przystankach, tracą czas i nerwy – dodaje.

Pasażerowie chcą także, by Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu pomyślał o zorganizowaniu lepszego dojazdu do cmentarza Rakowickiego – zwłaszcza w soboty i niedziele. – W zwykły dzień da się jeszcze jakoś dojechać – mówi Stanisław Niziołek z Grzegórzek. – Jednak w weekend jest problem, a właśnie w te dni najwięcej ludzi wybiera się na cmentarz – podkreśla. Wyjaśniliśmy sprawę „wypadających” z kursu tramwajów. – W piątek zdarzyło się wiele opóźnień i awarii – tłumaczy Marek Gancarczyk, rzecznik MPK. – Po godz. 12 na skrzyżowaniu ulic Dietla i Starowiślnej, przez które kursuje „11” zepsuł się autobus linii 184. To spowodowało znaczne opóźnienie wszystkich autobusów i tramwajów kursujących przez to miejsce. O godz. 11.20 nastąpił brak napięcia w sieci trakcyjnej w okolicach ul. Gromadzkiej i to także zwiększyło spóźnienie „jedenastki” – mówi rzecznik.

Zupełnie inaczej wygląda sprawa kursowania dodatkowej linii na cmentarz Rakowicki. Jacek Bartlewicz, rzecznik ZIKiT nie ukrywa, że oferta przewozowa do nekropolii została ograniczona tylko na okres jesienno-zimowy. – Jak wykazały przeprowadzone przez nas badania napełnień pasażerskich, w tym okresie spada liczba dojeżdżających do cmentarza. Planujemy zwiększenie oferty przewozów na wiosnę. Sprawdzimy oczywiście, czy jest możliwość ułatwienia dojazdów w weekendy – dodaje.

Gazeta Krakowska
autor: Małgorzata Stuch