Kraków – Wakacyjny rozkład MPK. Czeka nas ścisk i tłok?

przez | 16 czerwca 2011

Od 23 czerwca 2011 roku w Krakowie zacznie obowiązywać wakacyjny rozkład jazdy miejskich tramwajów i autobusów. Wiąże się to z likwidacją niektórych linii oraz ograniczeniami w częstotliwości kursowania pojazdów na poszczególnych trasach. Mieszkańcy nie ukrywają, że boją się tych zmian.

– Miasto co roku wprowadza ograniczenia, tłumacząc to mniejszym ruchem, a później cierpią pasażerowie, którzy tłoczą się w tramwajach lub w ogóle nie mają czym jeździć – denerwuje się Monika Smok, mieszkanka Bieżanowa.

Jak podaje Henryk Kamski, zastępca dyrektora ds. transportu publicznego Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, w wakacje planowane jest zawieszenie linii 12, 24, 18 i 23. Na razie nie wiadomo, co z szybkim tramwajem nr 51. – Postaramy się go utrzymać – zdradza Kamski.

Czy likwidowane linie wrócą po wakacjach? – Zależy jaka będzie nasza sytuacja finansowa – nie ukrywa Kamski.

Zawieszenia linii tramwajowych to niejedyne zmiany w wakacyjnym rozkładzie. Prawdopodobnie zniknie z niego także kilka linii autobusowych. Na razie jednak nie wiadomo które. Rok temu w lipcu, sierpniu i wrześniu zawieszono kursy ośmiu takich autobusów.

– Trwają jeszcze ustalenia dotyczące rozkładu wakacyjnego z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym – wyjaśnia Jacek Bartlewicz z ZIKiT. Decyzje mają zapaść w ciągu kilku dni. Dodatkowo, ZIKiT ma plan, by skracać linie aglomeracyjne wjeżdżające do Krakowa od strony Wielkiej Wsi czy Zielonek. Za tydzień pasażerowie podróżujący z Pękowic (gm. Zielonki), Giebułtowa (gm. Wielka Wieś) czy z Bronowic Małych będą musieli prawdopodobnie wysiąść na pętli Krowodrza Górka, a nie jak dotychczas na Nowym Kleparzu. Dotyczyć to będzie autobusów jadących od strony ul. Łokietka: miejskiego 120 i aglomeracyjnych 220 i 240.

ZIKiT tłumaczy zmiany tym, że te autobusy i tak jadą zatłoczoną ul. Prądnicką bardzo powoli.
– Lepiej, żeby pasażerowie przesiadali się do tramwajów, które nie stoją w korkach. Już teraz sporo z nich robi to na ul. Bratysławskiej – mówi Kamski.

Taka zmiana to również oszczędność dla miasta, dlatego podobne rozwiązanie rozważane jest dla autobusów jadących z Zielonek. – Poważnie się nad tym zastanawiamy. Jeśli mieszkańcy mają stać w korkach, to lepiej, żeby przesiedli się wcześniej – mówi Bogusław Król, wójt Zielonek.

W wakacje utrudnienia czekają też na pasażerów podróżujących tramwajami nr 19 i 22. Związane jest to z pracami przy budowie torowiska na ul. Grota-Roweckiego. Pojazdy komunikacji miejskiej jadące Kapelanką zostaną wtedy skierowane na Kalwaryjską. – Wstępny termin zmian w kursowaniu tych tramwajów to 9 lipca – mówi Henryk Kamski.

ZIKiT chce zawiesić na wakacje linie autobusowe 104, 141, 149, 409, 437 oraz 451.

Zawieszone zostaną prawdopodobnie cztery linie tramwajowe:

  • 12 – kursujący między Cichym Kącikiem i Krowodrzą
  • 18 – kursujący między Cichym Kącikiem i Łagiewnikami
  • 23 – kursujący między Bieżanowem Nowym i Borkiem Fałęckim
  • 24 – kursujący między Kurdwanowem i Bronowicami Małymi

Szczegóły dotyczące wakacyjnego rozkładu jazdy mają być dostępne na początku przyszłego tygodnia na stronie www.mpk.krakow.pl.

Gazeta Krakowska
autor: Katarzyna Ponikowska