Kraków – Walczą o starą trasę linii 137

przez | 9 marca 2011

Autobus 137, kursujący do tej pory z ul. Kuźnicy Kołłątajowskiej do Nowego Kleparza, od 5 marca ma skróconą trasę. Teraz jeździ tylko do Krowodrzy Górki. Mieszkańcy nowych osiedli na Prądniku Białym stracili bezpośredni dojazd do centrum . Teraz walczą o przywrócenie poprzedniego rozkładu.

– Teraz musimy przesiadać się w Krowodrzy, by gdziekolwiek dojechać – twierdzi Maciej Kotarba, mieszkaniec bloku przy ul. Kuźnicy Kołłatajowskiej. Autobus linii 137 był jednym z dwóch kursujących do naszego osiedla. Ten drugi (linia 437) jeździ co prawda do Kleparza, ale kursuje bardzo rzadko, bo co godzinę. A ponieważ jedzie z Witkowic, często jest cały zapchany – dodaje mężczyzna.

Pracownicy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, którzy zdecydowali o skróceniu trasy uważają, że zrobili pasażerom przysługę. – Dzięki tym zmianom pasażerowie nie będą stać w korkach i tracić czasu przed Kleparzem – twierdzi rzecznik ZIKiT Jacek Bartlewicz. – Autobus 137 w godzinach szczytu jeździ teraz co 10 minut czyli o dwie minuty częściej niż poprzednio, co na pewno sprawi, że nie będzie on taki zatłoczony – dodaje Bartlewicz.

Według przewodniczącego rady dzielnicy IV Jakuba Koska, to żadne pocieszenie dla pasażerów. – W weekendy nadal autobus jeździ tylko dwa razy w ciągu godziny – twierdzi radny. – Po co urzędnicy pytają w ankietach mieszkańców o problemy w komunikacji, skoro, nie czekając na odpowiedź, wprowadzają zmiany? – pyta Kosek.

W ZIKiT twierdzą, że zmiany zaplanowali dużo wcześniej niż ankiety i nie biorą pod uwagę przywrócenia starej trasy linii 137. Rada dzielnicy Prądnik Biały nie daje jednak za wygraną. Na 14 marca zaplanowała spotkanie z mieszkańcami, na którym będą zbierane podpisy pod petycją do ZIKiT.

Gazeta Krakowska
autor: Arkadiusz Maciejowski