Krakowska komunikacja miejska znowu doceniona!

przez | 3 marca 2011

Wielokrotnie pasażerowie pytają dlaczego komunikacja miejska pod Wawelem jest najlepsza w kraju. Otóż wynika to z niezależnych badań przeprowadzonych właśnie wśród… pasażerów.

Już po raz drugi krakowska komunikacja miejska została uznana za najlepszą w Polsce. Tym razem taką ocenę krakowskiej komunikacji zbiorowej nie wystawili eksperci (jak w przypadku rankingu magazynu Forbes, w którym Kraków zajął 9. miejsce na świecie), a sami pasażerowie.

Badanie, które zleciła firma Deloitte, wykonał instytut badawczy Millward Brown SMG/KRC w grudniu ubiegłego roku. Mimo, że był to miesiąc, w którym na krakowskich drogach panowały bardzo trudne warunki zimowe, funkcjonowanie krakowskiej komunikacji miejskiej zostało ocenione przez pasażerów bardzo wysoko.

Jak wynika z raportu spośród siedmiu największych polskich miast najbardziej zadowoleni z transportu publicznego są właśnie krakowianie. W skali od 1 do 5, ocenili oni krakowską komunikację miejską na 3,43, co pozostawia w tyle Poznań, Gdańsk, Warszawę, Wrocław, Katowice oraz Łódź. Wysoka pozycja krakowskiej komunikacji miejskiej wśród innych polskich miast cieszy tym bardziej, że pasażerowie oceniali całe spektrum istotnych cech transportu zbiorowego, takich jak: czystość i stan techniczny pojazdów, punktualność, kultura kierowców, położenie przystanków, łatwość przesiadki między różnymi środkami komunikacji miejskiej, trasy linii, ceny biletów i kart miejskich oraz dostępność miejsc siedzących i tłok.

Z raportu Deloitte wynika, że krakowscy pasażerowie cenią sobie przede wszystkim czystość pojazdów, ich stan techniczny, punktualność, kulturę kierowców i ceny biletów. W każdej z tych kategorii komunikacja miejska w Krakowie uzyskała najwyższą spośród pozostałych polskich miast ocenę. Słabiej pasażerowie ocenili tylko dostępność miejsc siedzących.

Raport badający zadowolenie z transportu zbiorowego zawiera także cenną informację statystyczną. Wynika z niego, że z usług krakowskiego przewoźnika korzysta 67 proc. mieszkańców. To także wskazuje na zadowolenie krakowian z jakości transportu publicznego w Krakowie. Oznacza to bowiem, że krakowskie tramwaje i autobusy wygrywają z transportem indywidualnym i krakowianie chcąc szybko i wygodnie poruszać się po mieście decydują się zostawić samochód i skorzystać z komunikacji publicznej. Być może jest tak m.in. ze względu na bus-pasy, których w Krakowie cały czas przybywa. Jak wynika z raportu prawie 50 proc. mieszkańców Krakowa uważa, że poprawiły one ruch w mieście.

Co ważne również zadowolenie z transportu indywidualnego w Krakowie jest jednym z wyższych w kraju. Słabiej kierowcy oceniają Warszawę, Poznań oraz Łódź, a do prowadzącego Gdańska brakuje nam tylko pół punktu. Choć należy zdać sobie sprawę z faktu, że ogólny słaby wynik wszystkich polskich miast w tej kategorii pozostawia jeszcze wiele do zrobienia. Wynika to przede wszystkim z zapóźnień infrastrukturalnych, które są od lat intensywnie nadrabiane.

Źródło:
Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie