Modernizacja linii Kraków-Wieliczka

przez | 23 marca 2012

W dniach 19 marca – 29 kwietnia 2012 r. nastąpi całkowite zamknięcie linii nr 109 Kraków Bieżanów – Wieliczka Rynek. W tym czasie zostanie wymieniona nawierzchnia torowa, sieć trakcyjna pomiędzy Bieżanowem a Wieliczką oraz zostaną zbudowane nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym i informacji dla podróżnych.

Prace pomiędzy Bieżanowem a Wieliczką trwają od lutego tego roku. Rozbudowane zostały już tory na odcinku od stacji Wieliczka do przystanku końcowego Wieliczka Rynek oraz jeden z torów w stacji Kraków Bieżanów. Wykonane zostały prace związane z budową systemu odwodnienia układu torowego i peronów. Obecnie trwa odbudowa peronów i nawierzchni torowej na tych odcinkach. Nowa nawierzchnia zbudowana będzie na podkładach stalowych, co pozwoli osiągnąć lepsze parametry eksploatacyjne i ograniczyć emisję hałasu do otoczenia.

Przejazdy kolejowe w ciągu ulic Bieżanowskiej i Łączka zyskają nową nawierzchnię drogową oraz nowoczesne systemy automatycznego sterowania rogatkami. Powstanie nowy przystanek kolejowy Wieliczka Bogucice w rejonie ulicy Winnickiej w Wieliczce. Aby wykonać prace przygotowawcze tory będą nieczynne. W tym czasie dla pasażerów będzie dostępna autobusowa komunikacja zastępcza.

O wszelkich utrudnieniach spowodowanych budową dworca pasażerowie będą informowani na bieżąco. Zakończenie prac modernizacyjnych planowane jest na koniec maja 2012 r.

Źródło: PKP PLK