Niepołomice bliżej Krakowa

przez | 27 listopada 2010

Herb NiepołomicRozszerza się krakowska aglomeracja. Od 28 grudnia 2010 roku, po blisko 11 latach przerwy, mieszkańcy gminy Niepołomice ponownie będą podróżować w komfortowych warunkach oferowanych przez firmy transportowe działające na zlecenie miasta Kraków.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz Burmistrz Miasta i Gminy Niepołomice Roman Ptak podpisali umowę w sprawie objęcia Niepołomic systemem komunikacji aglomeracyjnej. Zadowolenia z uruchomienia komunikacji aglomeracyjnej do Niepołomic nie krył burmistrz tej gminy. – To mój osobisty sukces i korzyść dla naszych mieszkańców, którzy teraz będą podróżować w bardziej komfortowych warunkach – podkreśla Roman Ptak.

Regularne połączenia Krakowa z Niepołomicami powrócą 28 grudnia 2010 roku. Kursy będą obsługiwać autobusy MPK S.A. oraz firmy Mobilis. Kraków z Niepołomicami połączą trzy regularne linie. Autobusy nr 211 będą kursować na trasie Kraków (Pleszów) – Niepołomice – Chobot, a 221 pojadą na trasie Kraków – Brzegi – Grabie – Niepołomice. Będzie też kursował przyśpieszony autobus nr 301 na trasie Kraków – Wieliczka – Niepołomice.

Przypomnijmy, że Kraków od 2008 roku wdraża system komunikacji aglomeracyjnej. W pierwszym etapie do porozumienia na realizację regularnych połączeń aglomeracyjnych przystąpiło 13 gmin. W miejsce biletu strefowego pojawił się atrakcyjny cenowo bilet aglomeracyjny. Ujednolicono system taryfowy, który obecnie jest interesujący dla pasażerów i zachęca mieszkańców do korzystania z tej formy transportu.

Niepołomice zrezygnowały z regularnych połączeń z Krakowem w 2000 roku. Od tego czasu mieszkańcy tej gminy, aby dojechać do Krakowa, musieli korzystać wyłącznie z oferty przewoźników prywatnych, która nie zawsze była na wysokim poziomie.

W 2009 roku burmistrz Niepołomic Roman Ptak wyszedł z inicjatywą reaktywowania komunikacji aglomeracyjnej we współpracy z miastem Kraków. W wyniku negocjacji ustalono, że zostaną uruchomione trzy nowe linie autobusowe. Co ważne: Kraków za ich funkcjonowanie nie będzie płacił, ponieważ różnicę między wpływami z biletów a realnymi kosztami funkcjonowania tych linii pokryją ze swojego budżetu Niepołomice.

Regularne kursy do Niepołomic to nie wszystkie zmiany w komunikacji aglomeracyjnej. Wkrótce podobna umowa zostanie podpisana z gminą Słomniki. Natomiast 19 listopada uruchomiono komunikację nocną do Wieliczki. Zapewnia ją autobus nr 904 kursujący z Prądnika Białego.

– Związki Krakowa z gminami ościennymi zacieśniają się. Od kilku lat budujemy nowoczesną aglomerację. Wspólna komunikacja zbiorowa, razem prowadzone działania promocyjne, turystyczne i inwestycyjne, a wreszcie projekty w dziedzinie gospodarki komunalnej to tylko niektóre elementy coraz ściślej łączące Kraków i okoliczne gminy – przypomina prezydent Jacek Majchrowski.

Wspólnych działań promocyjnych nie trzeba daleko szukać. W otwartym na początku listopada Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przewidziano oprócz punktu InfoKraków także miejsca dla punktu informacji turystycznej, w którym będzie można zebrać informacje o atrakcjach turystycznych i wydarzeniach w gminach województwa małopolskiego.

„Kraków.pl” nr 19 (62), 24 listopada 2010
autor: Jan Gdowski