Nowoczesne autobusy wyjadą na ulice Krakowa

przez | 5 października 2011

Do Krakowa dotarło już 13 nowoczesnych autobusów Solarisa. To pierwsza partia ze 100 pojazdów zamówionych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie. Kolejne autobusy będą dostarczane do Krakowa przez cztery najbliższe lata – informuje MPK Kraków.

Nowe autobusy cechuje bogate wyposażenie: nowoczesny system informacji pasażerskiej, klimatyzacja, monitoring, oraz automaty biletowe. W wyposażeniu znalazły się także nowoczesne kasowniki, pierwsze tego rodzaju w Polsce. Będą służyć nie tylko do kasowania biletów – dzięki nim pasażerowie będą mogli sprawdzić wszystkie dane zapisane na Krakowskiej Karcie Miejskiej, m.in. datę ważności biletu oraz na jakie linie bilet został wykupiony. Producent zadbał także o to, aby autobusy były bezpieczne. W komorze silnika został zamontowany system wykrywania i gaszenia ognia.

Jednocześnie autobusy Solaris to pojazdy spełniające najwyższe europejskie normy związane z ochroną środowiska (silniki spełniają standard emisji spalin EEV) – informuje producent.

Efekt kontraktu z firmą Solaris na dostawę 100 nowych autobusów krakowianie odczują już za kilka miesięcy. Nowe pojazdy zastąpią bowiem w pierwszej kolejności najstarsze krakowskie autobusy z zajezdni w Płaszowie. Dzięki temu już wkrótce krakowski tabor będzie się składał wyłącznie z autobusów wyposażonych w niską podłogę. Obecnie z 512 autobusów wysoką podłogę ma jeszcze 21 pojazdów.

Cena jednego autobusu miejskiego przegubowego długości 18 metrów wynosi według informacji udostępnionych przez MPK 1 126 000,00 zł netto.

wiadomosci.onet.pl
Źródło: wiadomosci.onet.pl