Nowotarski dworzec zostanie zburzony

przez | 13 marca 2011

Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Nowym Targu nie jest już właścicielem działki, na której znajduje się dworzec autobusowy w stolicy Podhala. Budynek ten zostanie wyburzony, a w miejscu tym powstanie galeria handlowa. Taka jest decyzja nabywcy.

Obecnie w istniejącym jeszcze budynku dworca nie działają już żadne boksy handlowe. Podczas mroźnych dni o ciepłej hali dworcowej można zapomnieć.

Danuta Kowalska z Krakowa, która na nowotarskim dworcu gościła nie raz, podczas ostatniego pobytu w Nowym Targu nie mogła uwierzyć, że taki obiekt popada w ruinę, a przedsiębiorstwo, które go kupiło już zdecydowało się na sprzedaż. – Inne firmy, mogą zarabiać na dowożeniu turystów z Krakowa na Podhale i z powrotem. Jedynie PKS-esowi się to nie opłaca – dziwi się pasażerka.

Transakcja sprzedaży dworca, jakiej dokonało Miejski Przedsiębiorstwo Komunikacji w Łodzi, które ma 51 procent udziałów w nowotarskim PKS-esie, nie było jedyną w ostatnim czasie. Z końcem ubiegłego roku, jeden z najbardziej znanych nowotarskich przedsiębiorców, prowadzący duży hipemarket odkupił od PKS ok. 6 hektarów na terenie dawnej zajezdni i bazy przy ul. Ludźmierskiej.

Jak jednak zapewnia kierownictwo MPK Łódź, pracujący tam ludzie nie zostali wyrzuceni z pracy. Od kwietnia pracownicy z dawnej bazy PKS przy ulicy Ludźmierskiej będą musieli dojeżdżać do nowego miejsca pracy – do Myślenic. – Na mocy układu zbiorowego, który będzie nas obowiązywał do kwietnia 2013, nie zwolniliśmy żadnego pracownika – mówił Bogumił Makowski, rzecznik prasowy MPK Łódź.
– Pragnę uspokoić jednak mieszkańców. Z przewozów pasażerów nie zrezygnujemy – zapewnia Makowski. Dodaje jednak, że każda firma, której majątek nie zarabia na siebie, pozbywa się go.

Gazeta Krakowska
autor: Józef Słowik