Nowy Targ – Reaktywacja PKS-u. Obniżki cen biletów

Autobusowy przewoźnik z Nowego Targu postanowił nie składać broni w walce. Zwiększa liczbę kursów, obniża ceny biletów, a niektóre sprzedaje za złotówkę.

Nowotarski PKS, na którym wielu pasażerów postawiło już przysłowiowy krzyżyk, przechodzi do kontrataku. Przewoźnik, który obecnie należy do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Łodzi, nie dość, że obniżył ceny biletów, to jeszcze od 10 maja wprowadza ponad 30 nowych kursów.

– Nadchodzi dla nas przysłowiowa chwila prawdy. Musimy zmienić nasz wizerunek i odzyskać klientów. Do tej pory nie było stabilizacji, kursy były zawieszane i odwieszane. Tym sposobem pasażer od nas odchodził – mówi Bogumił Makowski, rzecznik prasowy MPK Łódź. Na tym zyskiwali prywatni przewoźnicy, którzy wożą ludzi busami.

Na początku reaktywacji PKS postawił przede wszystkim na trasę Nowy Targ – Szczawnica.

– Teraz autobusy odjeżdżają na tej relacji co godzinę – mówi Paweł Gutkowski, kierownik działu przewozów PKS w Nowym Targu. – Postanowiliśmy walczyć z konkurencją także ceną. Wiemy, że na tej trasie za przejazd busami trzeba zapłacić siedem złotych. My wozimy o dwa złote taniej. Mało tego, po zebraniu pięciu biletów, szósty można kupić w kasie za złotówkę.

Jak łatwo się domyślić, taka konkurencja spodobała się przede wszystkim mieszkańcom. – To strzał w dziesiątkę. Linia regularna, a i cena niższa. A to dla ludzi, którzy muszą codziennie dojeżdżać do pracy w Nowym Targu, ma ogromne znaczenie – mówi pani Janina Węglarz ze Szczawnicy.

– Po drodze na przystankach widzę już te same twarze, których wcześniej nie spotykałem. Widocznie z busów przesiedli się do naszych autobusów – dodaje kierowca Czesław Repa.

Co ciekawe, po kilku dniach jazdy PKS-u z nowym cennikiem, niektórzy busiarze jeżdżący do Szczawnicy już zaczęli obniżać ceny biletów.

Nowotarski PKS zamierza postawić także na pozostałe kursy w regionie. Od 10 maja wejdzie w życie nowy rozkład jazdy. – Codziennie do Krakowa odjedzie 16 autobusów, w tym z Zakopanego i Bukowiny Tatrzańskiej – mówi Gutkowski. – Na trasy wyjadą komfortowe autobusy.

Gazeta Krakowska
autor: Józef Słowik