Powiat dąbrowski – Mają dość tłoku w busach

przez | 17 października 2011

Pasażerowie busów kursujących w powiecie dąbrowskim narzekają na warunki podróży. Ich zastrzeżenia potwierdzają wyniki kontroli przeprowadzanych przez policyjną drogówkę. Czy mandaty rozwiążą problem?

Odkąd PKS wycofał się praktycznie z obsługi linii autobusowych na Powiślu, publiczny transport zapewniają tam prywatne firmy przewozowe. W busach często panuje tłok, a pasażerowie skarżą się na ten fakt między innymi policjantom.

Drogówka od września dokładnie przygląda się sytuacji na drogach. Do tej pory skontrolowano 31 autokarów oraz busów. Praktycznie w co trzecim pojeździe liczba pasażerów przekraczała dozwoloną, zapisaną w dowodzie rejestracyjnym. – W jednym przypadku w busie, którego konstrukcja uniemożliwia przewóz pasażerów stojących, przewożono w ten sposób jedenaście osób – informują policjanci.

Kierowcy słono zapłacili za łamanie przepisów. W sumie mandaty opiewały na ponad 5 tysięcy złotych. – Jakość realizowanych przewozów jest nadal niezadowalająca, kontrole w tym zakresie w powiecie dąbrowskim będą kontynuowane – zapowiada drogówka.

Nie wiadomo jednak, czy represje przyniosą efekty. Tuż po rozpoczęciu roku szkolnego policjanci przyjrzeli się autobusom dowożącym dzieci na lekcje. Także w tym zakresie wyniki były niepokojące. Te pojazdy również były nadmiernie przepełnione. W jednym z nich jechało do szkoły o 13 uczniów więcej, niż dopuszczalna liczba. Mandat niekoniecznie jednak skutkuje, co pokazał przykład kierowcy, który dzień po dniu został zatrzymany na tym, jak przewoził nadmierną liczbę pasażerów.

Gazeta Krakowska
autor: Andrzej Skórka