Tramwaj Solaris Tramino

przez | 30 grudnia 2010

26 listopada 2010 roku firma Solaris zaprezentowała nową halę i linię produkcyjną konstrukcji stalowych tramwajów. W fabryce zlokalizowanej w Środzie Wlkp., powstają pierwsze Solarisy Tramino dla Poznania.

Przy produkcji tak zwanych pudeł tramwajowych zatrudnionych jest 120 osób. Zastosowana technologia pozwala na wytwarzanie zestawu pudeł dla tramwaju pięcioczłonowego o długości 32 metrów w ciągu jednego tygodnia przy pracy na dwóch zmianach.

Fabryka produkująca konstrukcje stalowe tramwajów uzyskała certyfikaty ISO 3834-2 i PN-EN 15085 poprzedzone audytem jakościowym niemieckiej firmy certyfikacyjnej TÜV SÜD. Certyfikat ISO 3834-2:2007 potwierdza wysoką jakość dla produkcji spawalniczej tramwajów natomiast certyfikat z zakresu normy PN-EN 15085 wydany w najwyższej klasie CL1 potwierdza dodatkowo, spełnienie bardzo wysokich wymagań przemysłu kolejowego.

Do produkcji tramwajów Solaris Tramino, wykorzystywane są materiały i maszyny najwyższej jakości. Jedną z nich jest „TrueLaser Cell 7040 laser 3D”, laserowa maszyna do cięcia i spawania firmy TRUMPF, która jest pierwszym tego typu urządzeniem w Polsce.

Całość procesu produkcji nadzorowana jest przez pracowników z wieloletnim stażem i doświadczeniem w przemyśle pojazdów szynowych. Ich dorobek to kierowanie pracami przy produkcji ponad 200 tramwajów, wykonanych zarówno na rynek polski jak i zagraniczny.

Produkcja tramwajów marki Solaris odbywa się w dwóch lokalizacjach. Pierwszą z nich jest Środa Wlkp., gdzie powstają konstrukcje stalowe, z kolei montaż końcowy od początku grudnia tego roku realizowany będzie w Poznaniu w halach produkcyjnych przy ulicy Wieruszowskiej. Dzięki rozpoczęciu produkcji tramwajów przez firmę Solaris, utworzonych zostało 120 nowych miejsc pracy w zakładzie w Środzie Wlkp. i ponad 200 etatów w części fabryki zlokalizowanej w Poznaniu.

Firma Solaris w listopadzie ubiegłego roku wygrała przetarg i podpisała kontrakt z poznańskim MPK na dostawę 40 niskopodłogowych tramwajów Solaris Tramino. Zgodnie z umową pierwsze Solarisy Tramino powinny zostać dostarczone do Poznania do końca czerwca 2011, natomiast ostatnie pojazdy szynowe z zamówionych czterdziestu sztuk wyjadą na torowiska stolicy Wielkopolski do końca marca 2012.

– Przed rozpoczęciem produkcji seryjnej powstał egzemplarz Solarisa Tramino, który przez ponad rok przechodził serię testów. Dzięki temu jesteśmy pewni, że tramwaje dostarczone do Poznania, będę spełniać najwyższe oczekiwania względem jakości, funkcjonalności i komfortu jazdy zarówno dla pasażerów jak i motorniczych. Już za kilka miesięcy Poznań będzie mieć w swoim taborze jedne z najnowocześniejszych tramwajów w Europie – powiedział Krzysztof Olszewski Przewodniczący Rady Nadzorczej firmy Solaris.

Podstawowe dane techniczne

100% niska podłoga i brak stopni wewnątrz tramwaju
pięć członów
pełna klimatyzacja
szerokość 2.400 mm
szerokość pojedynczych wejść 750 mm
szerokość podwójnych wejść 1.500 mm
szerokość przejście wewnątrz 750 mm
liczba pasażerów 229 osób

Solaris Bus & Coach S.A.