Tarnów – Pociąg "Pieniny" nie wróci na tory

przez | 4 stycznia 2011

Osoby, które podróżowały składem „Pieniny” z Tarnowa do Warszawy na razie nie mają co liczyć na przywrócenie pociągu. Tarnowscy posłowie co prawda będą interpelować w tej sprawie, jednak protesty raczej na nic się nie zdadzą. Dla PKP decydujące są względy ekonomiczne.

– Pociąg ekspres IC Pieniny, kursujący do Nowego Sącza i Tarnowa, był połączeniem uruchamianym na zasadach komercyjnych, bez żadnego dofinansowania ze środków budżetowych. Ten typ przewozów działa na zasadach komercyjnych, czyli koszty prowadzenia takiego pociągu muszą być równoważone przez wpływy z biletów. W związku z tym, że z połączenia korzystała bardzo mała liczba pasażerów zdecydowaliśmy o jego wycofaniu z naszej oferty – tłumaczy rzeczniczka prasowa PKP Intercity Małgorzata Sitkowska.

Z opinią PKP o niewielkiej liczbie pasażerów „Pienin” nie zgadzają się zarówno tarnowscy posłowie, jak i inni użytkownicy kolei, którzy podróżowali do stolicy. – Do Warszawy jeżdżę średnio dwa razy tygodniowo i z moich obserwacji wynika, że „Pieninami” jeździło zdecydowanie najwięcej osób z Tarnowa i okolic – stwierdza Mariusz Wróbel nie kryjąc zdziwienia decyzją o likwidacji pociągu.

Tarnowianie być może doczekają się wygodnego połączenia ze stolicą, jednak nie nastąpi to w najbliższym czasie. – Obecnie nie widzimy nadal możliwości uruchomienia tego połączenia choć sytuacja jest przez nas monitorowana i jeśli ulegnie ona poprawie nie wykluczamy przygotowania nowej oferty dla Tarnowa – stwierdza Małgorzata Sitkowska, rzeczniczka prasowa.

Gazeta Krakowska
autor: Łukasz Jaje