Tarnów – Podwyżka cen biletów MPK

Na nic zdały się apele części radnych o rezygnację z podwyżki. Podobnie jak propozycja wprowadzenia nowej, rewolucyjnej w skali kraju ulgi. Korzystanie z miejskiej komunikacji w Tarnowie będzie nieco droższe.

Ale dotyczy to głównie korzystających z autobusów sporadycznie. Zarząd Komunikacji Miejskiej podwyżkę argumentuje przede wszystkim wzrostem cen paliw i inflacją. Efekt jest taki, że obsługujące większość linii autobusowych w mieście MPK podniosło cenę tzw. wozokilometra.Podwyżka ma zmniejszyć spodziewaną dziurę w komunikacyjnym budżecie.

Podwyżka przeszła w radzie głosami Tarnowian oraz Platformy Obywatelskiej. Radni PiS-u apelowali, by cen nie podnosić.

– Może się wydawać, że podnoszenie ceny biletu o 10 groszy to niewiele, ale taka podwyżka uderzy w osoby najmniej zarabiające – argumentował Kazimierz Koprowski. Bez większego skutku, bo przeciwko nowej taryfie głosowali tylko radni opozycyjnego ugrupowania.

Normalny jednorazowy bilet będzie kosztować 2,4 zł (o 10 gr więcej niż obecnie). Ulgowy „ustawowy” – 1,2 zł (drożej o 5 gr), a ulgowy „lokalny” – 1,4 zł (drożej o 10 gr). Nie drożeją bilety okresowe i rodzinne. Ponadto w nowej taryfie zlikwidowano opłaty za przewóz bagażu oraz zwierząt.

Zwolenników nie znalazły pomysły Jakuba Kwaśnego. Radny sugerował, że możnaby zaryzykować wprowadzenie zupełnie darmowych przejazdów autobusowych – jak w Sydney czy Bangkoku. Po to, by zachęcić tarnowian do zostawiania samochodów w garażach. Przepadła także jego propozycja darmowych przejazdów dla rezygnujących z jazdy samochodem.

– To byłoby trochę niesprawiedliwe, bo „karalibyśmy” koniecznością zapłacenia za bilet tych, którzy samochodów nie posiadają – twierdził Krzysztof Kluza, dyrektor ZKM.

Gazeta Krakowska
autor: Andrzej Skórka