Tarnowianie wściekli na nowy rozkład jazdy pociągów

przez | 8 grudnia 2011

Nowy rozkład jazdy pociągów jeszcze nie wszedł w życie, a już wywołuje spore kontrowersje. Oburzone są zwłaszcza osoby, dojeżdżające koleją z Tarnowa do Warszawy. – Pomocy! Z rozkładu znikają te najbardziej dogodne połączenia bezpośrednie – biją na alarm podróżni. Twierdzą, że w ich przypadku podróż do stolicy nie tylko wydłuży się, ale też będzie oznaczać kłopotliwe przesiadki w trasie.

Z Tarnowa do Warszawy stale jeździ pociągami m.in. Jan Bistosz.

– Ekspres Małopolska spółki InterCity, który od lat wyjeżdżał z Tarnowa w godzinach porannych, został opóźniony o ponad dwie godziny – z 7.56 na 10.14.

Teraz już nie ma szans na to, abym zdążył do pracy na II zmianę – twierdzi.

O wiele bardziej boli go jednak decyzja Przewozów Regionalnych o skróceniu kursu pociągu powrotnego InterRegio „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy” (wyjeżdża obecnie z Warszawy o 18.31 i w Tarnowie jest o 23.29) do stacji Kraków Główny.

– Od 11 grudnia jedyną opcją powrotu będzie przesiadka w Krakowie na pociąg osobowy, co w sytuacji , gdy „WOŚP” przyjeżdża prawie zawsze opóźniony, nie będzie takie oczywiste – twierdzi Jan Bistosz. Decyzja Przewozów Regionalnych dziwi go tym bardziej, że pociąg ten, zwłaszcza w piątki, wraca wypełniony po brzegi podróżnymi, z których spora część jedzie dalej, w kierunku Rzeszowa.

W PKP niechętnie komentują proponowane zmiany. – Godziny kursowania pociągu „Małopolska” w nowym rozkładzie jazdy zostały przygotowane tak, aby uwzględniały prace prowadzone na torach przez PKP Polskie Linie Kolejowe – wyjaśnia Beata Czemerajda. Jak dodaje, zmiany musiały być dostosowane do trwającej właśnie modernizacji na trasie z Krakowa do Przemyśla i wynikającego z niej spadku przepustowości linii. – Rozkład, który wjedzie w życie 11 grudnia, będzie obowiązywał do 29 lutego przyszłego roku, by od marca zarządca infrastruktury mógł objąć pracami kolejny odcinek modernizowanej trasy – mówi Czemerajda.

W Przewozach Regionalnych zmiany również tłumaczą modernizacją linii i koniecznością dostosowania do niej rozkładu. Rzeczniczka spółki Barbara Węgrzynek dementuje informacje o skróceniu relacji pociągu InterRegio „WOŚP”do Krakowa. Będzie on jednak odjeżdżał znacznie wcześniej niż do tej pory, o nie tak dogodnej porze, jak teraz.

W nowym rozkładzie jazdy z Tarnowa do Warszawy będą trzy bezpośrednie pociągi – o godz. 6.31, 10.14 i 18.03. Powrotne ze stolicy o godz. 6, 12.30 i 15.35.

Na tarnowskim dworcu (w holu głównym) od kilku dni wisi już proponowany nowy rozkład jazdy pociągów. Z niedzieli na poniedziałek swoje, szczegółowe rozkłady wywieszą poszczególni przewoźnicy.

Gazeta Krakowska
autor: Paweł Chwał