Tramwajem przez Aleje Trzech Wieszczów

przez | 8 marca 2018

Naukowcy wskazują nowe torowiska, np. w Alejach Trzech Wieszczów i w ul. Piastowskiej, których miasto nie ma swoich planach.

Miasto musi mieć plan B na wypadek, gdyby nie było funduszy na budowę metra – to jedna z uwag specjalistów ds. transportu z Politechniki Krakowskiej. Ich zdaniem przyszłością jest rozwój sieci tramwajowej z budową trzech tuneli pod centrum (patrz mapa), które później ewentualnie mogą się stać korytarzami dla metra.

– To nasza inicjatywa wynikająca z obserwacji tego, co się dzieje w mieście i jak można rozwiązać problemy komunikacyjne. To głos w debacie, w momencie kiedy można jeszcze dyskutować – mówi Andrzej Szarata, profesor Politechniki Krakowskiej (PK). Ma na uwadze, że władze miasta przygotowują właśnie przetarg na studium wykonalności dla bezkolizyjnego transportu w Krakowie. Wcześniej na zlecenie miasta opracowano studium rozwoju transportu, w którym zarekomendowana została budowa pierwszej linii metra z Nowej Huty przez centrum do Bronowic. To jednak inwestycja za ok. 8 mld zł. Przedstawiciele PK zwracają uwagę, że trzeba mieć alternatywę, gdyby nie było pieniędzy na metro.

Czytaj więcej: Dziennik Polski